סאגת הלחימה הכושלת בקלמון המזרחי ומגמות המשך הלחימה בסוריה.

הבוקר הגיעו 30 אוטובוסים ,שבהם חלק מכוחות המורדים מאזור קלמון המזרחי ובני משפחותיהם , לאזור העיר חאלב בדרכם ליעד שלא הוחלט עליו כרגע.

ובכך באה לסיומה המהיר והמאוד מפתיע של סאגת הלחימה באזור ההררי של קלמון המזרחי.

רק בסוף שבוע שעבר החלה המערכה על כל אזור הקלמון המזרחי וצפינו כי כוחות המורדים ינצלו את הטופוגרפיה ההררית הקשה של האזור כדי לנהל מלחמה עיקשת וארוכה נגד כוחות צבא סוריה ואף הדגשנו כי החיפוי האווירי באזור זה לא יעיל ביותר בגלל אופי השטח.

אלא שבתוך ימים בודדים נשברה חזית ההתנגדות,ללא לחימה כמעט. כוחות המורדים מסרו עשרות טנקים ומשוריינים שהיו להם כשהם שלמים ומפועלים לידי צבא סוריה תמורת האפשרות לעבור לצפון סוריה ולהצטרף לכוחות המורדים באזור אידליב.

צבא סוריה חשף תמונות בו נראים מחסני תחמושת גדולים של כוחות המורדים המכילים ציוד לחימה לרוב ובהם גם הרבה טילי נ"ט חדשים מתוצרת ארה"ב.

כל הציוד נמסר כשהוא  שלם ותקין לכוחות צבא סוריה.

השאלה המרכזית היא: מה קרה שרוח הלחימה של המורדים התמוטטה באחת והם אפילו לא החלו בהתנגדות העיקשת שכה אפיינה אותם בשנים שעברו ?

התשובה מגיעה ,ובפרוטרוט ברשתות החברתיות המשקפות נכוחה את המצב האמתי בשטח ואת יחסי הגומלין בין המורדים לתושבי האזור.

על פי דיווחים מהרשתות החברתיות עולה כי צבא סוריה איים על תושבי העיירות בהרס טוטלי של כל בתיהם אם יאפשרו למורדים לפעול מתוכם ואף צרפו איום כי אם המורדים לא ייכנעו וימסרו את נשקם הכבד האזרחים ישלמו את מלוא המחיר.

איום זה הוציא אלפים מבני המקום להפגנות בלתי פוסקות שקראו למורדים לצאת מהישובים שלהם ואף שכנעו אותם לא לחבל במערכות כלי השריון שהיו ברשותם.

כמו כן סרבו העיירות בקלמון המזרחי למכור אוכל וציוד לכוחות המורדים מפחד שיבולע להם על ידי הצבא הסורי.

הרוסים,שניהלו ישירות את המו"מ לכניעתם ,אף הם הוסיפו איומים מצידם והלחץ מכל הכיוונים הביא את המורדים למסקנה כי אין טעם להתנגד לכוחות הסורים כי האוכלוסייה המקומית לא איתם והם יסבלו מאוד מעורף אופוזיציוני.

בסופו של יום חתמו המורדים עם הרוסים על הסכם כניעה והסכימו להתפנות מהאזור.

 התמוטטות חזית לחימה זאת במהירות כה רבה תקרין ללא ספק על כל הלחימה ברחבי סוריה ולא מן הנמנע שאירוע זה הוא ציון דרך בגוויעתו של המרד הסורי הפעיל . מעתה הרוסים יקבעו איך תראה פני סוריה בעתיד.

גם בחזית זאת ראינו איך הרוסים קבעו לצבא סוריה איזה כוחות לשלוח ואיזה כוחות להימנע מלהביא.

רוסיה הורתה למטכ"ל הסורי לשלוח את מיליציית אלנימר בפיקודו של תת אלוף סוהיל אלחסן ,חביב הרוסים, תוך הוראה חד משמעית לא לאפשר לכל כוח אירני או נאמן לאירן לבוא לחזית לחימה זאת. שוב מנעו הרוסים מהאירנים את תהילת המנצחים באזור זה.

והשאלה הטבעית,שחוזרת שוב, לאחר הכנעת אזור הקלמון המזרחי,היא מה החזית הבאה ? ולאן יופנה כוח אלנימר המהווה לנו מדד באשר לחשיבות שהרוסים נותנים ללחימה בשטח סוריה ?

על פי דיווחים שבידינו מיליציית אלנימר,המצויידת,באופן מאוד יוצא דופן , בטנקי טי-90 חדישים שאך הגיעו מרוסיה , קבלה שינוי משימה ותנוע לעבר מחוז אידליב לחזית הלחימה ליד העיר ג'יסר אלשורור.

מומחי צבא טוענים כי הפעם בחרו הרוסים עבור מיליציית אלנימר יעד לחימה שישרת אותם באופן בלעדי.

הרוסים רוצים לטהר את כל השטחים בו נמצאים כוחות המורדים שבעזרת נשק כבד,כמו משגרי רקטות לטווח בינוני או כאלו המצוידים בכלי טייס בלתי מאוישים תוקפים ,המסוגלים לפגוע בסיס חיל האוויר הרוסי בחמימים שליד עיר הנמל לטקיה בצפון מערב סוריה.

ולנו לא נותר אלא לצפות ולחכות ולראות מה תהיה משימת כוח אלנימר לאחר מכן.

חיילי המיליציה לא מפסיקים לפמפם כי היעד האחרון והסופי שלהם הוא לשחרר את פלסטין.

וזאת כנראה תהיה הטעות האחרונה שהם יעשו , אם וכאשר יאפשרו להם.

הרוסים כנראה יהיו קצת יותר חכמים ולא יפקירו את "הקבלן הראשי" שלהם למשימות קרקעיות בסוריה ליכולות הצבאיות המתקדמות של ישראל במידה ויאפשרו להם להתקרב לגבול ישראל.

כל עוד נתקלו כוחות אלנימר במיליציות ,חמושות בעליבות ,בלחימה מולם הם הצליחו לנצח,וגם זאת רק עם סיוע אווירי צמוד ואינטנסיבי ולא לפני ששילמו מחיר כבד באבדות בנפש. ברגע שהם  יצטרכו להתעמת עם צבא סדיר ומודרני לא יהיה להם כל סיכוי לשרוד והם יושמדו לחלוטין. רוסיה יודעת זאת היטב. האירנים מצדם ישמחו שכוח אלנימר יושמד מעל פני האדמה. הם רואים בו כרגע מכשול להשתלטותם על סוריה ובמפקדו סוהיל אלחסן-בוגד שהחליף נאמנותו מהם לרוסים.

כמו שאמרנו בעבר,עליית קרנו של תת אלוף סוהיל אלחסן תעמוד ,בסופו של דבר, לרועץ ,והוא יסיים את חייו ממש כמו האלוף הדרוזי-עיצאם זוהיר א-דין  שנהרג במזרח סוריה ,ככל הנראה,כי האפיל בתהילתו על הנשיא אסד.

נראה כי הרוסים לא ממהרים לפעול בחזית דרום סוריה ומתכננים לו פתרון אחר מזה של שאר סוריה. ישנם כבר רמזים לכך אך על זה כבר במאמרים הבאים.

כתיבת תגובה