מחלת הסרטן לא פסחה גם על הדינוזאורים

מחלת הסרטן היא עדיין אחד מגורמי המוות המובילים בעולם כיום, וכעת מעלה מחקר חדש כי היא לא פסחה גם על הדינוזאורים אחרי שבפעם הראשונה התגלו סימנים של גידול ממאיר בעצמותיה של אחת מחיות הענק שחיה לפני 77 מיליון שנה.

מדענים מאוניברסיטת מקמאסטר ומהמוזיאון המלכותי באונטריו שבקנדה גילו כי דינוזאור בעל קרניים מזן צנטרוזאורוס אפרטוס, ששרידיו התגלו במדינת אלברטה בשנת 1989, סבל מאוסטאוסרקומה, סרטן ממאיר ששכיח גם כיום בקרב מתבגרים וצעירים.

ההערכות הראשוניות היו כי השוקית הפגועה ברגלו של הדינוזאור הייתה שבר שהחלים. אולם צוות המדענים, שכלל גם מומחים בתחומי האורתופדיה והפתולוגיה, החל לבדוק לפני שלוש שנים את העצם תוך באמצעים רפואיים מתקדמים והצליח לזהות שאכן מדובר בגידול ממאיר.

"היה קשה לבצע אבחון של סרטן אגרסיבי כזה בדינוזאור עד כה ונדרשו מיומנות רפואית ורמות רבות של ניתוח כדי לזהות זאת כראוי", אמר מארק קראוטר, פרופ' לפתולוגיה מאוניברסיטת מקמאסטר שהשתתף במחקר שממצאיו פורסמו בכתב עת לאנסט אונקולוגיה. "הצלחנו להראות פה את החתימה הוודאית של סרטן עצם מתקדם בדינוזאור בן 76 מיליון שנה – הפעם הראשונה מסוגה. זה מלהיב ביותר".

"הגילוי הזה מזכיר לנו את הקשרים הביולוגיים השכיחים בממלכת החיות ומחזק את התיאוריה שאוסטאוסרקומה נוטה להשפיע על עצמות במקומות שבהם הם גדלים במהירות הרבה ביותר", הוסיף ספר אקיאטרי, מהמחלקה לניתוחים אורתופדיים באוניברסיטה הקנדית.

קרדיט: ד״ר חיים איסרוביץ, ערוץ מבט עולמי בטלגרם

כתיבת תגובה