צפו: בשאר אל-אסד במסגד בחמאה לרגל עיד אל-פיטר.

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הגיע הבוקר למסגד א-נורי בעיר חמאה, כדי להשתתף בתפילת יומו הראשון של עיד אל-פיטר.

עיד אל-פיטר – חג הפסקת הצום – נחוג בתום חודש הרמדאן, במשך שלושת הימים הראשונים של חודש שוואל [החודש העשירי בלוח המוסלמי]. ברוב העולם המוסלמי החג התחיל היום – למעט בסולטנות עומאן, מרוקו ואיראן, שתושביהן ממשיכים גם היום את צום הרמדאן. הסיבה לכך היא, שההלכה האסלאמית דורשת לקבוע את תחילתו של כל חודש בלוח השנה על פי ראייתו בפועל של מולד הירח; ההחלטה ההלכתית נקבעת בכל מדינה על ידי סמכויות פסיקת ההלכה המקומיים (המופתים), ובשלוש מדינות אלו נפסק כי הירח לא נצפה ולכן חודש הרמדאן נמשך בהן גם היום.צפו: בשאר אל-אסד במסגד בחמאה לרגל עיד אל-פיטר

עבור השליטים במדינות המוסלמיות השונות, ההגעה למסגד וההשתתפות בתפילה מהוות הזדמנות להפגין דביקות דתית. עבור אל-אסד, מדובר גם בהזדמנות צילום נוספת שנועדה לשדר כי מבחינתו 'עסקים כרגיל', לפחות בשטחים שנמצאים בשליטתו.

בשנה שעברה הנשיא הסורי פתח את החג במסגד בשכונת עכרמה בעיר חומס, והיום – כאמור – הוא עשה זאת בעיר חמאה. אל-אסד נכנס אל המסגד כשלצדו שר ההקדשים מוחמד עבד א-סתאר א-סייד והמופתי הסוני של סוריה אחמד בדר א-דין חסון. המופתי, נאמנו המובהק של אל-אסד, זכור כמי שלפני שנתיים, בעיצומו של המאבק בין כוחות המשטר למורדים על השליטה בעיר חלב, קרא למקבלי ההחלטות לעבור להתקפה ולהפציץ אזורים בשליטת האופוזיציה מהם נורית אש, גם כאשר יש בהם אוכלוסייה אזרחית, ולהרסם כליל.

הטלוויזיה הסורית הרשמית שידרה בשידור חי את הגעתו של אל-אסד למסגד: לחיצות הידיים והברכות, התפילה בה השתתף, ובסיומה – ההתחככות הצפופה עם אזרחים שביקשו לברכו לרגל החג ונפרדו ממנו בקריאות "ברוח ובדם נפדה אותך".

האימאם שהוביל את התפילה אמר בדרשתו, כי נוכחותו של אל-אסד בעיר מלמדת על כך שתושבי סוריה נמצאים "במרחק של צעדים" מן הניצחון וחזרת השלום לארצם.

 

קרדיט: גבי שניידר, עורך אתר Arab Sensor   http://www.arabsensor.co.il

כתיבת תגובה