סוכל פיגוע ע"י בדואי ישראלי שהיה בעבר תושב עזה וזכה לאיחוד משפחות

*שב"כ סיכל פיגוע מטען בצומת ביל"ו – נעצר אזרח ישראלי שהופעל על ידי חמאס ברצועת עזה לטובת מימוש הפיגוע*

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף משטרת ישראל, נחשף וסוכל בשבועות האחרונים פיגוע הנחת מטען חבלה בשטחי ישראל באכוונת חמאס רצועת עזה ובמעורבות אזרח ישראלי.*

מחקירת הפרשייה עולה כי אזרח ישראלי תושב שגב שלום, גויס על ידי אנשי הזרוע הצבאית של חמאס לטובת איסוף מודיעיני ביטחוני בשטחי הנגב ובשלב שני, בחודשים האחרונים הונחה והוכשר לבצע פיגוע הנחת מטען חבלה בשטחי ישראל.

בתאריך 15 באוגוסט 2020 נעצר לחקירת שב"כ מחמוד מקדאד כבן 30, בן לאם בדואית -ישראלית ואב רצועתי (דור שני לאיחוד משפחות). נשוי לאישה תושבת רצועת עזה ומחלק את חייו בין שגב שלום בנגב לרפיח ברצ"ע תוך מעבר תדיר במעבר ארז. יחד עמו נעצרו 9 בני משפחה ומכרים נוספים, מרביתם תושבי שגב שלום, בחשד למודעות ומעורבות בתכנון הפיגוע. בין העצורים אחיו של מחמוד, אחמד מקדאד, כבן 32, תושב שגב שלום.

התשתית פעלה לגיוסו של מחמוד מקדאד כסוכן מטעם חמאס, תוך ניצול יכולתו לנוע בין ישראל לרצועה על רקע משפחתי ("משפחה חצויה").

הדבר הקל על הזרוע הצבאית של חמאס לגייס את מחמוד ולקיים עמו מפגשים פרונטליים בעזה, ובמקביל העניק להם נגישות ייחודית ואיכותית לשטחי ישראל.

עוד עלה בחקירה בשב"כ כי מחמוד הסכים לפעול בעבור חמאס כבר בסוף שנת 2019, ובמסגרת זו אסף מודיעין וביצע תצפיות על אתרים שונים במדינת ישראל, לרבות מסירת מידע בדבר מיקומים שונים של מערכת כיפת ברזל בישראל. בחודשים האחרונים, עת שהה מחמוד ברצועת עזה וטרם כניסתו האחרונה לישראל, עבר הכשרות מטעם חמאס להרכבת מטען והונחה להוציא לפועל פיגוע הנחת מטען.

מאז נכנס לישראל ביוני 2020 רכש מחמוד תחמושת והחל בהרכבת המטען כפי שתודרך ברצועה. במקביל, חיפש אחר מיקום לביצוע הפיגוע תוך שעומד בקשר חשאי-מבצעי מול מפעילו בעזה. היעד שנבחר הוא תחנת אוטובוס בצומת ביל"ו.

אחיו של מחמוד, אחמד, היה שותף סוד לקשר מול חמאס ולכוונותיו של אחיו להוציא לפועל פיגוע ולא נקט באמצעים למנוע את מימוש הפיגוע. בנוסף, עולה כי היה שותף עם מחמוד במשימת איסוף מידע על כיפות ברזל שקיבל מחמא"ס.
בני משפחה נוספים, סייעו בהשגת רכיבים שנועדו להרכבת המטען ואמצעי לחימה נוספים.

מדובר בסיכול פיגוע ובחקירה משמעותית השופכת אור נוסף על פעילותה של תשתית טרור מטעם חמאס ברצועה, אשר נחשפה כבר בתחילת 2020 במסגרת מעצריהם של סוכנים נוספים, בעלי אזרחות ישראלית (רג'ב דכה, ראמי עמודי ואיה חטיב) וממשיכה לפעול לגיוס אזרחים ישראלים לטובת משימות ריגול ומימוש פיגועים בשטחי ישראל.

*גורם בכיר בשב"כ: "מדובר בעדות נוספת למאמצים שמשקיעה הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה בהקמת תשתיות טרור בישראל, זאת כחלק מפעילות שיטתית ורחבה הפועלת מול איו"ש וישראל ומעידה על האסטרטגיה אותה ממשיכה הנהגת חמאס להוביל כדי לערער את היציבות באזור, זאת על אף ובמקביל למאמצי הסדרה שמתקיימים כל העת".

היום (7/9) יוגשו ע"י פרקליטות מחוז דרום כתבי אישום כנגד מחמוד ואחמד לבית המשפט המחוזי בבאר שבע המייחסים להם עבירות ביטחוניות חמורות.

שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול עם שותפיו במערכת הביטחון לסכל מבעוד מועד כל פעילות טרור וריגול מצד ארגוני הטרור ברצועת עזה.

קרדיט: תקשורת שב״כ

פורום חדשות ישראלי

צריך להפסיק את הנוהג  של איחוד משפחות המסכן את תושבי ישראל . לא ייתכן שגורמים "מקצועיים" בשב"כ ייקחו שוב ושוב את ההימור המטורף של סיכון חיי אזרחים ישראלים שלווים ויאשרו לתושבי עזה להתאחד עם משפחותיהם בישראל . 

אם הם רוצים שיתאחדו עם משפחותיהם בעזה . 

וזאת לא הפעם הראשונה שתושבי עזה שניתן להם הזכות לחיות בישראל מנסים להוציא פיגוע נגד אזרחי ישראל.