קריק-טור: יום האישה הבין-לאומי – בעולם הערבי.

יום האישה הבין-לאומי הוא יום להעצמה נשית, אך יום בו פמיניסטים (ופמיניסטיות) רבים אוהבים להזכיר כמה ארוכה היא הדרך אל השוויון המלא.

אחרי הטור על מחאת החג'אב של הנשים באיראן (מי שפספס – https://goo.gl/n6nD3W) סיירתי קצת בעולם הקריקטורות האהוב עלי וחיפשתי בין השאר את התיוג #يوم_المراه_العالمي (יום האישה הבין-לאומי). הנה כמה קריקטורות מיוחדות ליום האישה הבין-לאומי 2018.

https://twitter.com/EmadHajjaj/status/971661442557636608


ב"יום האישה הבין-לאומי", כך אומרת הכותרת של הקריקטורה של עמאד חג'אג' הירדני, אפשר להבחין במספר נשים, חלקן עם כיסוי ראש וחלקן גלויות ראש, עומדות ליד מעלית שנראית תקולה עם ציור לא סימפטי לידה. 
על המעלית כתוב "מִכְסַת הנשים".
הנשים מנסות ללחוץ על כפתור על מנת לעלות, אך דווקא כפתור הירידה הוא שכבר לחוץ.

בצד שמאל ובגדול אנו רואים אישה ג'ינג'ית מחזיקה דף עליו כתוב "זכויות האישה" והיא מעדיפה לעלות במדרגות.

https://twitter.com/aawsat_News/status/971671984097648645


"יום האישה". 
אפשר להבחין בקריקטורה של אמג'ד רסמי, שהתפרסמה בעיתון הלונדוני "א-שרק אל-אוסט" (המזרח התיכון), בדרך שבה חוגגים את יום האישה. הגבר מקבל 99% מהעוגה והאישה את האחוז הקטן. שוב ביקורת על הדרך הארוכה שמצפה לנשים בדרכם לשוויון.

http://www.alquds.co.uk/?p=893355

"יום האישה הבין-לאומי", כך אומרת הכותרת של הקריקטורה של אֻמַיַה גֻ'חַא שפורסמה בעיתון הלונדוני "אלקודס אלערבי" (ירושלים הערבית). אנו רואים את הביקורת על מעמד הנשים בסוריה (באחד הפרסומים היה גם תיוג של איראן). האישה (עליה כתוב "סוריה") כלואה בין הרגליים, שהם בעצם סורגים ש"בונים לה" נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בימין ונשיא סוריה, בשאר אלאסד, משמאל.

הקריקטוריסטית היא אלמנת איש חמא"ס. ג'חא מוכרת בכך שבנוסף לחתימתה היא נוהגת להוסיף את "מפתח השיבה" המסמל את השאיפה לשוב הביתה – לפלסטין.

https://twitter.com/Archbayan/status/971663088356294656


והנה עוד קריקטורה מוצלחת – שאמנם באנגלית, אבל המסר עובר דרך משחק מזרח תיכוני כמו שח-מט. לא לשכוח – במשחק המלכים הכלי החזק ביותר היא המלכה.

קרדיט:נעם בנעט- חלון למזרח התיכון המתחדש

כתיבת תגובה