קורונה התגלתה בקרב ספורטאים שהגיעו למשחקים האולימפיים בטוקיו

חודש לפני טקס הפתיחה של אולימפיאדת טוקיו, הודיעה הממשלה היפנית על מקרה ראשון של הידבקות בנגיף הקורונה בקרב המשלחות הזרות אחרי שאתלט מרואנדה אותר כנשא חיובי על אף שהיה מחוסן.

היומון אסאשי שימבון ציטט גורמים ממשלתיים שסיפרו כי תשעת חברי המשלחת מאוגנדה – מתאגרף, מרים משקולות, שחיין ומאמנים – הגיעו לנמל התעופה נאריטי ליד טוקיו אמש יחד עם כשמונים נוסעים נוספים אחרי עצירה בקטאר. מדובר במשלחת הזרה השנייה שמגיעה למשחקים שייפתחו ב-23 ביולי, אחרי נבחרת הסופטבול של אוסטרליה.

על פי הגורמים, כל חברי המשלחת קיבלו חיסון כפול של אסטרהזניקה לפני שטסו ליפן ועם הגעתם הציגו מסמכים שמאשרים שיש להם תוצאות שליליות מבדיקות שעברו בטווח של 96 שעות מהטיסה.

העיתון ציין כי המשתתפים מאוגנדה התבקשו לתת בדיקת רוק עבור בדיקת אנטיגן. הבדיקה של אחד מחברי המשלחת לא סיפקה תוצאות ברורות, ועל כן הוא התבקש לבצע גם בדיקה עם מטוש, שנחשבת לרגישה יותר, והיא איתרה שהוא נשא חיובי של הנגיף.

בעקבות זאת, האתלט – שזהותו לא פורסמה – הועבר למתקן ממשלתי, בעוד שיתר חברי המשלחת המשיכו לעיר איזומיסנו שבמחוז אוסקה, שם הם אמורים להמשיך בהיערכות שלהם לקראת פתיחת האולימפיאדה על אף שנמסר כי הם יישארו בינתיים במלון כצעד בטיחות. על פי ההנחיות, הספורטאים הזרים יוכלו לנוע רק בין המלונות לבין מגרשי האימונים ללא מגע עם תושבים מקומיים.

הממשלה היפנית, יחד עם הוועד האולימפי הבינלאומי, החליטו לקיים את המשחקים האולימפיים, שנדחו מהשנה שעברה, על אף החשש הציבורי מפני התפרצות נרחבת של מגפת הקורונה והתפשטות של זנים חדשים.

באופוזיציה מיהרו להביע אתמול זעם בעקבות חשיפת מקרה ההידבקות. "בואו נחכה רגע – הפעם הגיעו תשעה אנשים. בשביל האולימפיאדה, יבואו מאה אלף בני אדם. זה לא הזמן לדבר על כך שהאירוע יהווה התנסות מרגשת עבור הילדים שלנו", אמר אחד מחברי האופוזיציה.

Lots to lose: Coronavirus threatens Japan's Olympics 2020 | Business and  Economy | Al Jazeera

קרדיט: ד״ר חיים איסרוביץ- ערוץ מבט עולמי