ארדואן רוצה לשקם עיר בקפריסין ומעצבן את אירופה

הודעתו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, על פתיחתה של עיירת הרפאים ורושה שהייתה נטושה מאז שהצבא הטורקי השתלט על צפון קפריסין בשנת 1974 עוררה גינויים בינלאומיים ואזהרות כי המהלך יפגע בסיכויים לפתור את המחלוקת על חלוקת האי.

אתמול, בדיוק 47 שנה אחרי הפלישה הטורקית לקפריסין, הגיע ארדואן לביקור בחלק הטורקי בצפון האי. הוא יצא נגד הקיפאון במגעים שמוביל למציאת פתרון פוליטי לסוגיית קפריסין והכריז כי הוא תומך בהפיכת החלק הטורקי למדינה עצמאית, צעד שצפוי לסכל את המשך המשא ומתן.

כמו כן, ארדואן הצהיר כי בקרוב יחלו עבודות התחדשות בחלקים נרחבים בעיירה ורושה כדי לאפשר בה פעילות אזרחית. "החיים יתחילו מחדש במאראס", אמר ארדואן, משתמש בשם הטורקיה של העיירה. "עידן חדש מתחיל וכולם ירוויחו ממנו".

ורושה, פרבר של העיר פמגוסטה, הייתה אחד היעדים הלוהטים ביותר של תחילת שנות השבעים עבור העשירים והמפורסמים, אולם כל התושבים היוונים נמלטו ממנה ביולי 1974 והיא הפכה לעיירת רפאים ולאזור צבאי סגור.

הודעתו של ארדואן עוררה גינויים מיידיים על הפגיעה בסטטוס קוו ואזהרות על כך שטורקיה מתכוונת לספח את העיירה בניגוד להחלטות האו"ם. "אני רוצה לשלוח את המסר התקיף ביותר לארדואן ולשליחיו המקומיים שלא נסכים לפעולות ולדרישות בלתי מתקבלות מצד טורקיה", אמר נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדיס, וגם באתונה גינו את המהלך ושתי המדינות סיכמו לתאם את התגובה מול טורקיה.

שר החוץ של האיחוד האירופי, יוזפ בורל, מסר כי "ההחלטה החד צדדית עלולה להעלות את המתיחויות באי ופוגעת בחזרה לשיחות על הסדר מקיף לסוגיית קפריסין", ומזכיר המדינה האמריקאי, אנתוני בלינקן, אמר כי ההודעה היא "פרובוקטיבית ולא מתקבלת על הדעת". גם בריטניה גינתה את ההודעה הטורקית, בעוד שסין קראה לשמור על החלטות האו"ם בנושא ורושה.

שר החוץ, יאיר לפיד, שנועד היום עם עמיתו היווני, ניקוס דנדיאס, דן עמו על ההודעה הטורקית והביע "דאגה עמוקה". "ישראל עוקבת בדאגה רבה אחרי הצעדים וההצהרות החד צדדים של תורכיה בנוגע לסטטוס של ורושה", מסר דובר משרד החוץ, ליאור חייט. "ישראל חוזרת ומדגישה את הסולידריות שלה עם קפריסין ואת תמיכתה המלאה בה".

Cypriots Watch Helplessly as Turkey Colonizes Occupied Varosha | LaptrinhX  / News

קרדיט: ד״ר חיים איסרוביץ- ערוץ מבט עולמי