השער לאפריקה: מבזקי חדשות ליום 5-6-2017.מתעדכן. בעריכת ד”ר משה טרדימן

*- ה- Minneapolis Star Tribune דיווח היום על כך שמאוקטובר 2016 עד למאי 2017 גורשו יותר מ- 260 סומלים מארה"ב לסומליה. חלק מהמגורשים הם כאלו שבקשת המקלט שלהם סורבה וחלקם הם בעלי אזרחות אמריקנית שהואשמו בפלילים.

*- ביום רביעי שעבר חתמו צ'אד, סודאן והנציבות העליונה לפליטים על הסכם משולש המסדיר את החזרת הפליטים מרצון מצ'אד לסודאן ומסודאן לצ'אד.

*- שר הבריאות הסודאני אמר ביום חמישי האחרון שמאוגוסט 2016 ועד למאי 2017 המשרד תיעד 14,659 מקרים של אנשים שנדבקו בכולרה ו- 292 איש שמתו מהמגיפה.

*- סין תרמה לסודאן יותר מחצי מיליון ארגזים של תרופות נגד מלריה ששגריר סין בדרום סודאן מסר שלשום למשרד הבריאות הדרום סודאני.

*- קהילת מדינות מערב אפריקה (ECOWAS) החליטה בפסגה שהתקיימה אתמול במונרוביה להסכים מבחינה עקרונית להצטרפות מרוקו לארגון עקב הקשרים הבילטרליים הטובים בין מרוקו לבין המדינות החברות בקהילה.

*- היום החלה פגישת שרי החוץ של אלג'יריה, תוניסיה ומצרים באלג'יר, בירת אלג'יריה במסגרת המשך ההתיעצויות בנושא המצב המדיני והביטחוני בלוב. 

*- שר הפנים האיטלקי אמר אתמול שממשלת איטליה קיבלה מהאיחוד האירופי 200 מיליון יורו אותם השקיעה בהתמודדות מול המהגרים הבלתי חוקיים המגיעים מדרום לוב. 

*- שגריר רוסיה במצרים, סרגיי קיריצ'נקו, אמר שלשלום שמוסקבה מבינה את המניעים המצריים להחלטה להפציץ את הטרוריסטים בלוב לאחר שמצרים עדכנה אותה בקשר לכך. הוא הוסיף שההשקפות של רוסיה ומצרים בנוגע ללוב הן קרובות ופעמים רבות גם חופפות.  

*- מטוסי קרב מצריים הפציצו היום את בנגאזי.

*- לוחמי השבאב תקפו הלילה בסיס של הכוחות של ג'יבוטי בעיר חללקסי שבמחוז היראן במרכז סומליה.ישנם דיווחים על הרוגים ופצועים בקרב הכוחות הללו. 

*- שר החוץ הלובי של הממשלה הלובית הזמנית הממוקמת במזרח לוב, מוחמד אל-דירי, הכריז היום על ניתוק היחסים הדיפלומטיים בין ממשלתו לבין קטר. הוא האשים את קטר בטיפוח הטרור. יצוין, כי השחקנים הלובים במזרח המדינה תמיד האשימו את קטר ואת תורכיה בתמיכה באסלאמיסטים בלוב, כולל באחים המוסלמים.  

כתיבת תגובה