ממשלת אריתריאה החליטה לתמוך בעמדת סעודיה במשבר עם קטר.

ממשלת אריתריאה חשפה אתמול באופן רשמי שהיא תומכת באופן מלא בעמדות סעודיה ובעלות בריתה במשבר מול קטאר.

GIF - 38.4 kb

ממשלת אריתריאה פרסמה אתמול הצהרה בה אמרה ש"הצעד שננקט באופן קולקטיבי ע"י סעודיה ומדינות מפרציות נוספות אינו מוגבל רק לקטאר כי הפוטנציאל שלה הוא מאד מוגבל. היוזמה שנקטו מדינות המפרץ היא בין היוזמות הרבות בכיוון הנכון שחוזות התגשמות מלאה של שלום ויציבות באזור. משבר המפרץ הנוכחי הוא לא עניין שדורש הזמנה של ממשלת אריתריאה או חיזור אחרי קולה. עבור אריתריאה, זהו נושא הנמצא כרגע על הפרק והדורש את תמיכתה הפעילה.

מנגד, קטאר, שתיווכה בסכסוך גבולות שפרץ בין ג'יבוטי לאריתריאה ביוני 2008 ושהציבה חיילים בגבול בין שתי המדינות, הודיעה על סיום התיווך ועל הסגת חייליה. את מקום כוח שמירת השלום הקטארי יתפוס כוח משולב ממצרים ומאיחוד האמירויות.

חשוב לציין בהקשר זה שלאיחוד האמירויות יש כבר בסיסים באריתריאה ומבחינת מצרים, מדובר באזור השפעה טבעי מבחינתה לאורך חופי ים סוף המערביים וכמובן גם כמשקל נגד לאתיופיה. מבחינת מצרים, מדובר בחזרה לשנות השבעים והשמונים של המאה ה- 19 כאשר היא שלטה בכל המרחב הזה כולל בחלק משטח אתיופיה של היום.

מעבר לזה, חשיבות העובדה שמצרים, סעודיה ואיחוד האמירויות הצליחו לסחוף לצדן את סומלילנד, ג'יבוטי ועכשיו גם את אריתריאה טמונה בכך שלמעשה אגן ים סוף הפך להיות בשליטה מצרית-סעודית ושל איחוד האמירויות מחוץ לחוף תימן.

 

כתיבת תגובה