החות'ים,בהוראה אירנית,החלו להתנכל לשייט האזרחי במימי הים האדום

כל העיניים,לפחות בישראל,מטבע הדברים מופנים לנעשה בסוריה וכולם מנסים לנחש מה תהיה תגובת האירנים לניסיונות שעושים כל הצדדים המעורבים לסלק אותם  משם כמה שיותר מהר. כולם זוכרים את ירי הרקטות האירני לשטח ישראל ואת התגובה הישראלית החריפה לכך. רוב המומחים תמימי דעים כי התגובה האירנית על המכות שספגה בסוריה עוד לא הגיעה אפילו ואירן נמצאת בעיצומו של הכנת מכת הנגד.

בימים האחרונים נודע כי ישראל הודיעה לרוסיה כי היא הרחיבה את הקווים האדומים ולא תרשה כלל נוכחות אירנית על אדמת סוריה.

דיווח של אתר סוריה טודיי:

Israel has told Russia that it will expand its military operations in Syria to include the entire country.

According to some reports, Israel has decided to expand its “red lines” in Syria and will no longer confine itself to the area near Israel’s southern border. Israel has been cited as the source of numerous air and missile strikes on sites connected to Iran and its Lebanese proxy Hezbollah.

גם שר החוץ האמריקאי-פומפאו אמר רק לפני ימים ספורים כי על אירן להוציא את כל כוחותיה מסוריה ואם לא תעשה זאת ארה"ב תטפל בבעיה.

האירנים,לאחר שהשקיעו קרוב ל-30 מיליארד דולר על מנת להבטיח את הישרדותו של משטר אסד במדינתו,לא תוותר בקלות,וכבר מכינה צעדי תגובה חריפים לפגיעה בכוחותיה שעל האדמה הסורית. אלא שכולם מבינים כי יחסי הכוחות בין האירנים לישראל נוטה חדות לטובת ישראל ,והאירנים ,גם הם, מודעים לכך , לכן הם מתכננים צעדי תגובה בזירות מרוחקות אחרות כך שהצדדים שפוגעים בה ידעו כי גם האינטרסים שלהם חשופים לסכנת פגיעה, אם לא ישירות על ידי אירן , אז על ידי כוחות הפרוקסי שלה.

ואם נסתכל מה קורה בכל רחבי המזרח התיכון נוכל כבר להבחין בצעדי מנע אירנים אקטיביים ולתחילתו של מהלך השולח מסר חריף , הן לישראל והן לארה"ב כי הם לא יכולים לפגוע באירן ללא תגובה אירנית.

לפני כ-3 שבועות הותקפה בים האדום אניית מסחר נושאת דגל טורקי, Ince Inebolu bulk  ,  שנשאה 50,000 טון חיטה מרוסיה לתימן  וכשהיתה 110 ק"מ מנמל היעד שלה-סאליף – Salif

היא הותקפה על ידי כוחות החות'ים,עושי דברה של אירן , ונגרם לאנייה נזק.

בערך באותו זמן הבחינה ארה"ב כי הכוחות הימיים החות'ים ניסו לתקוף מיכלית  נפט אחרת בים האדום .

לפני כמה ימים ספינות מלחמה של איחוד האמירויות,השותפה בכוחות הברית בהובלת סעודיה בלחימה נגד החות'ים והמקיימים מצור מלא על חופי תימן שבים האדום ,דיווחו כי הצליחו לפגוע בכמה סירות תקיפה של החותים באזור נמל חודידה שהיו בדרכן לבצע פיגוע בלב נתיב הסחר הימי בים האדום .

ניסיונות הפיגוע של החותים,עושי דברה של אירן,בכלי שייט אזרחיים, הולך ומסתמן כאיום אירני ההולך ונבנה בים האדום.

ארה"ב ובנות הברית בהובלת סעודיה וכן מדינות האזור העושות שימוש בנתיב ימי זה מבינות כי זרוע טילי החוף-ים של החות'ים , שאירן הקימה וציידה והדריכה, לאורך חופי הים האדום הם איום ההולך ומתקדר בשמי האזור וזה רק עניין של זמן עד שאירן תנסה להפעיל אופציה זאת על מנת להפחית את הלחץ מעל כוחותיה בסוריה.

 

 

 

כתיבת תגובה