Site icon Nziv.net

הכשל של הנסיגה האמריקאית מהמזרח התיכון

על רקע ההתפתחויות הסיניות-דיפלומטיות האחרונות, תפקידה של וושינגטון כשחקן הצבאי החיצוני החזק ביותר נותר ללא שינוי.

ארה"ב נמצאת בדעיכה. כוחה הצטמצם על ידי עלייתה של סין, היא מסיטה את תשומת הלב מהמזרח התיכון לאזורים של כסף ולא של ביטחון (לא שזה היה שונה בשנים האחרונות).

זהו ניתוח אחד בניתוח של שלוש התפתחויות מאתגרות לכאורה בחודש האחרון:

  1. שחזור היחסים הדיפלומטיים בין סעודיה ואיראן בתיווך סין
  2. חיבור לארגון שיתוף הפעולה של שנחאי, בהנהגת סין, המתמקד בביטחון, ואפשרית גם בסיוע רוסית .
  3. חידוש הקשרים הדיפלומטיים בין ערב הסעודית לסוריה

הערכת החשיבות הגיאופוליטית של התפתחויות אלה מוקדמת מדי. למרות שהם משמעותיים כשלעצמם, הם מעלים שאלות רבות ככל שהם מספקים תשובות. ההשפעה הסופית שלהם עדיין לא ברורה.

יחד עם זאת, ההתפתחויות הללו, למרות שלכאורה הצירו את ארצות הברית, לא שינו עובדות בשטח. יתר על כן, הם אינם מציעים שינוי טקטוני במזה"ת.

 

גיאוגרפיה היא עובדה אחת בלתי ניתנת לשינוי. אין אסטרטגיה הודו-פסיפיק קוהרנטית שאינה כוללת את הגישה המערבית של האזור: הים הערבי עם עומאן, תימן, סומליה, הודו ופקיסטן כמדינות חוף.

במילים אחרות, המשך המעורבות של ארה"ב במזרח התיכון או במערב אסיה, ככל שתוגדר מחדש, חייבת להיות חלק בלתי נפרד מכל אסטרטגיה הודו-פסיפיק.

בריתות מיני-צדדיות כמו I2U2 המפגישות את ארצות הברית, הודו, איחוד hospitalharrywilliams.org האמירויות הערביות וישראל תוך התמקדות בכלכלה ובביטחון לא קונבנציונלי כמו ייצור מזון מעידות על חשיבותם של המפרץ והים הערבי.

יתרה מכך, ההתפתחויות האחרונות הקשורות לסין ולרוסיה לא התרחשו בחלל ריק. הם משקפים איזון עולמי של כוח ולא ליקוי של כוח אחד על ידי אחר.

 

בתחילה, האיזון מחדש לעבר עולם רב קוטבי מערב את ארצות הברית וסין.

עם זאת, זה רק עניין של זמן עד שהודו תופיע ככלכלה השלישית בגודלה בעולם ותתפוס את מקומה בטבלה העליונה.

באותה סביבה רב-קוטבית, מעצמות ביניים כמו ערב הסעודית, הנחושות שלא להיקלע למלחמה קרה מחודשת שבה הן נאלצות ליישר קו עם כל צד אחד של הפער, צוברות סוכנות ומינוף מוגברים כשהן משחקות בכל הצדדים נגד האמצע או איפה שהם רואים רווח כלכלי, גם אם זה חיבור מחדש עם איראן.

בהתאם לתוצאות מלחמת אוקראינה, מדינות המפרץ עשויות לגלות שרוסיה היא, בשלב זה, מעצמה אמצעית ולא עולמית, גם אם לא כך היא מבקשת להראות את עצמה.

בעוד שלערב הסעודית ולאיראן הייתה אולי סיבה טובה לבחור בסין כנותנת החסות לשיפור היחסים ביניהן, לא ברור מדוע הממלכה תזדקק למוסקבה כדי לשקם את יחסיה עם סוריה.

 

אם ערב הסעודית וסוריה ישחזרו את היחסים ויערבו את רוסיה, סביר להניח שזו תהיה מחווה בזמן שהמדינה מוחזקת על ידי ארצות הברית, אירופה וחלק מבעלות בריתם באסיה, ולא בגלל שלמוסקבה הייתה למעשה תרומה משמעותית. ספק אם שתי המדינות הערביות זקוקות לאישור רוסי; רוסיה גם לא תתנגד מכיוון שהיא משרתת אינטרס רוסי בשמירה על מעמדה המשוער כשחקן אזורי.

זה יותר כמו אבצע בעין לארה"ב שכשלה בזה שנכנסה מראש למזה"ת ולא יודעת איך לצאת מהבוץ הטובעני.

מדינות המזרח התיכון שוקדות להפקת הצהרות של פקידים אמריקאים ופעולות שמטילות ספק במחויבותה המתמשכת של אמריקה לביטחון המפרץ, מדינות המזרח התיכון מבקשות לנסות ולגרד מחדש את ההימורים שלהן.

הם עושים זאת על סמך תפיסות כמו על עובדות. תפקידן של התפיסות עולה בגלל כישלונה של וושינגטון להגדיר בבירור ולתקשר ביעילות את מחויבותה לביטחון המפרץ. הכישלון שלה לעשות זאת מתנשא לגדול, שכן עובדות בשטח אינן מאששות תפיסות. במזרח התיכון מרגישים ומבינים תבוסתנות מהי.

 

במחקר שפורסם בימים האחרונים כריסטופר ק. קולי, מומחה אבטחה במכללה להגנה לאומית של איחוד האמירויות הערביות, הגיע למסקנה כי "הנוכחות הצבאית של אמריקה (במזרח התיכון) אינה יורדת, ואפילו לא נשארת יציבה, אלא למעשה עלתה בעשור האחרון."

בהתבסס על נתונים מהמכון הבינלאומי למחקרים אסטרטגיים, קולי ציין כי מ-2008 עד 2022, הצבא האמריקני הגדיל את נוכחותו בסעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, קטאר, כווית וג'יבוטי.

לדברי קולי, גם לא היה שום שינוי משמעותי בהשגת נשק על ידי מדינות במזרח התיכון.

בהתייחס למטוסי קרב כמדד, הוא חישב שלמעלה מ-56 אחוז ממוצרי הלחימה בחילות האוויר של ערב הסעודית, איחוד האמירויות, כווית ועומאן הם מתוצרת ארה"ב, כאשר צרפת מהווה חלק גדול מהשאר.

 

"אחוז מטוסי הקרב הרוסים והסיניים באותן מדינות הוא אפס", אמר קולי.

"כאשר ארה"ב מספקת כ-75% ממערכות הנשק הסעודיות, הדורשות חלקי חילוף, תיקונים ושדרוגים, הקשרים המבניים בין וושינגטון לריאד הם לא רק חזקים אלא יוצרים שדולות כלכליות, פוליטיות וביטחוניות חזקות בעלות אינטרסים. פתרון חילוקי דעות", הוסיף.

קולי סיכם את המחקר שלו לפני שארצות הברית החליטה בסוף מרץ לפרוס מטוסי תקיפה מזדקנים A-10 למזרח התיכון כדי להחליף מטוסי קרב מתקדמים יותר שיועברו לאוקיינוס ​​השקט ולאירופה. לא ברור איזו השפעה עשויה להיות להחלפה על שיקולי הביטחון של המפרץ וסין.

סין שמחה לתת לארצות הברית לשאת באחריות ביטחונית במפרץ כל עוד התחזית הצבאית שלה אמינה ואמינה. אנליסטים סינים רבים מניחים שארצות הברית תשמור על מחויבותה לעתיד הנראה לעין. מי שבישל את הדייסה צריך לאכול אותה. מי שיודע מה יצא מהדייסה לא טורח בכלל להתחיל לבשל אותה.Check on, spor90.

השאלה היא האם החלפת מטוסי קרב מפחיתה את אמינות ההתחייבות. נכון לעכשיו, ההחלפה לא תשנה את החישובים הסיניים.

 

אף על פי כן, עם המודרניזציה המהירה של צבא השחרור העממי (PLA) והצי שלו, סין רכשה יותר ויותר את היכולת לפרוס כוחות למזרח התיכון כדי להבטיח את האינטרסים שלה.

ובכל זאת, קולי הציע כי "אנחנו רחוקים מאוד מהזמן שבו הצבא הסיני יכול לקחת חלק ישירות בפעולות לחימה, כגון הגנת טילים, כדי להגן על אחד מ'שותפיו האסטרטגיים המקיפים' מפני מתקפה".

למרות זאת, שיקולי הפריסה של סין הם פוליטיים באותה מידה שהם צבאיים. עם יחסים טובים בכל צדדי המחיצות של האזור, סין חוששת שעמדה ביטחונית משופרת עלולה לחייב אותה לשבש את האיזון שנבנה בקפידה אם היא תיאלץ לנקוט פעולה צבאית נגד צד אחד במקרה של איום רציני.

זו תמונה שונה מאוד כשמדובר ברוסיה. גם ללא העלויות הגדלות של מלחמת אוקראינה והסנקציות של ארה"ב ואירופה, כלכלת רוסיה, קטנה בהרבה מזו של ארה"ב או סין, תתקשה לעמוד בנטל הביטחון האזורי במזרח התיכון.

 

בנוסף, גודלו של הצי הרוסי מגביל את יכולתה של המדינה ליצור מטריה ביטחונית הרחק מחופיה. גם אין לו סוג של חיל אוויר שיכול לספק כיסוי בים הפתוח. ובמיוחד לאחר שראינו את הלחימה באוקראינה, שחיל האוויר של מוסקבה הוא בין הכושלים. במידה והם יחזרו למזה"ת ויצטרכו להיות מטריית ההגנה במקום ארה"ב, זו גזירת כליה על חיל האוויר שלה.

לעת עתה, זה אומר שאין אלטרנטיבה אמיתית למטריית הביטחון האמריקאית במפרץ.

אבל זה לא מונע ממדינות המפרץ לגוון את הספקים הצבאיים שלהן. בשנה האחרונה, למשל, חתמה איחוד האמירויות על הסכמים לרכישת מערכות נשק משמעותיות מצרפת, דרום קוריאה, סין, אינדונזיה, טורקיה וישראל. מלבד סין, הספקים האחרונים שלה הם כולם בעלי ברית או שותפים של ארה"ב.

יחד עם זאת, הקיימות של המטריה האמריקאית היא פחות שאלה של דעיכה של ארה"ב ויותר שאלה של האופן שבו וושינגטון תעריך את סדרי העדיפויות הצבאיים שלה – ולמעשה איך היא מגדירה את תפקידה בעולם – ולא לפי הצורך ההולך ופוחת שלה במזרח התיכון. נפט וגז.

נשאר רק לצפות ולקוות.

קרדיט: יוני מקבוצת נציב –  מעובד על מאמרו של James M. Dorsey   קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות

Exit mobile version