איראן- שיר מחאה חדש וסרט קצר = כתבי אישום נגד משטר המולות

זוכרים שסיפרתי לכם על השיר "זעקה לחופש" (فریاد آزادی = Shout of Freedom) של Justina, הראפרית האיראנית שנאלצה לנוס על נפשה ולחיות בגלות?

אז לקראת יום השנה לרצח מהסא אמיני, Justina הוציאה שיר חדש, בועט, נושך ופרובוקטיבי, בשם ח’שם (چَشم = Chashm) שבא לאתגר את המשטר ואת החוקרים האכזריים של משטר המולות.

למעשה את העבודה על השיר, Justina ובעלה Jamin, שהוא גם המפיק שלה וגם יוצר מוזיקה בעצמו, החלו כבר לפני חמישה חודשים, ועבדו על הסרטון יחד עם אומיד מירנור (امید میرنور = Omid Mirnour) הבמאי האיראני שחי בברלין, היוצר של הסרט הקצר "שחיתות עלי אדמות" (Corruption on earth) והעלו את השיר והמילים לרשת לפי יום השנה לרצח מהסא אמיני ותחילת מחאת החופש, ומאטז השיר הפך להיות אחד משירי פס הקול הגודל והולך של מחאת החופש.

שם השיר ח’שם = چَشم בא להצביע בסקרזם מר על הווידויים הכפויים שנכפים על האיראנים שנעצרים ע"י בריוני המשטר במחאת החופש והדרישה להחלפת המשטר, ועושה שימוש סרקסטי במילה چَشم שפירושה הוא "כן אדוני" ונהוג להשתמש בה כאשר מישהו שאתה מכבד, כגון הורים או מורים, או מנהל שלך / מישהו שיש לו תפקיד או מעמד גבוהים משלך, אומר לך משהו, או מבקש ממך לעשות משהו, ואתה רוצה לענות בנימוס, אז אתה עונה چشم במובן של כן אדוני / כן / בסדר, אני אעשה מה שאמרת.

השיר מדגיש את הסרקזם בשורות החוזרות בפזמון:
بگو چشم عباس آقا = תגיד כן אדוני, מר עבאס
چشم چشم عباس آقا = כן אדוני, כן אדוני מר עבאס

זה המקום להמליץ לכם לראות את Corruption on earth, סרט קצר שעוסק בטקס הענקת פרסים בדיוני עבור "המשטר הטוב בעולם". הפרס מוענק לאיראן, בזכות ההישגים הפוליטיים והחברתיים המצוינים של המשטר, שזכו לשבחים.

 

הסרט משלב קטעי עלילה קולנועית עם סרטונים אוטנטיים שצולמו בחודשי מחאת החופש הראשונים, וכך משתלבות בסרט המציאות והבדיה הקולנועית.

בעלילה הבדיונית, חמינאי, המנהיג העליון, נושא נאום מרגש ומתעקש לפרט בעצמו את ההישגים הנפלאים של משטר המולות.

אזכיר ששם הסרט, "שחיתות עלי אדמות" מגיע מהמונח הפרסי مفسد فی الارض (Mofsed e Filarz) המשמש את מערכת המשפט של הרפובליקה האסלאמית של איראן, לעצור, לשפוט ולהוציא להורג, את מי שלדעת המולות חטא בחטאים חמורים ומעשים בלתי הולמים, ועבר עברות חמורות על הסדר הציבורי, ובכך הכריז למעשה מלחמה נגד אלוהים, ומאשימים בו את עצורי מחאת החופש (וכך גם עשו לעצורי מחאות והפגנות נגד המשטר משנים קודמות).

השימוש בשם זה לסרט, משמש ככתב אישום הן כנגד המשטר והן כנגד מדינות העולם שמתעלמות מפשעי משטר המולות נגד העם האיראני.

Corruption on Earth | English | Metal Magazine

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט למזרח התיכון    קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות